חודש דצמבר במאמאנט

 

דצמבר | 2017 | כסלו - טבת ה'תשע"ח

 
 
 
 

זכינו בפרס 'נשים בחזית' של אתר 'סלונה' ♦ ליגת מאמאנט הוצגה כמודל לקידום בריאות הציבור לראשונה בכנס הלאומי ה-13 לחינוך וקידום בריאות בישראל, וכמודל בקונגרס העולמי ה-25 של TAFISA בסיאול - דרום קוריאה ♦ עונת מאמאנט 2017-18 נפתחה בהתרגשות גדולה עם קבוצות וליגות חדשות - זה הזמן ללמוד איך כל אמא יכולה לפתוח ליגה ביישוב שלה ♦ רויטל אורדן - 'מאוחדת' מסבירה כמה חשוב לזהות דיכאון אחרי לידה ♦ ו..כולכן מוזמנות לאירוע המשפחות של ליגת מאמאנט באילת!

שווה קריאה!

 
 
 

ליגת מאמאנט בראשותה של עופרה אברמוביץ מייסדת ויו"ר הליגה היא הזוכה בפרס “נשים בחזית” לנשים פורצות דרך בתחומן

זו השנה השלישית שמתקיים טקס הענקת פרס לנשים העומדות בראש החץ של העשייה הישראלית, על ידי אתר הנשים המוביל 'סלונה'. בין המתמודדות - נשים פורצות דרך, המשפיעות לטובה על חיינו בכל התחומים.

המשך קריאה

 
 
 

ליגה משלהן

עונת מאמאנט 2017-2018 נפתחה בחודש נובמבר עם קבוצות ותיקות וחדשות. נפגשנו עם שלוש יושבות ראש שעם המון תעוזה, מוטיבציה ואמונה במטרה, הקימו קבוצות וליגות חדשות כל אחת בישוב בו היא מתגוררת.

המשך קריאה

 
 
 

ליגת מאמאנט כמודל לקידום תחום הבריאות וטיפוח ההון האנושי, בכנס הלאומי לחינוך וקידום בריאות, שקיים משרד הבריאות ובקונגרס העולמי של ארגון TAFISA

מאמאנט עושה היסטוריה! מודל ליגת מאמאנט לקידום אורח חיים בריא הוצג לראשונה בכנס הלאומי ה-13 לחינוך וקידום בריאות בישראל ובקונגרס העולמי ה-25 של ארגון TFISA בסיאול

המשך קריאה

 
 
 

12-15% מהנשים חוות דיכאון אחרי לידה וכ- 7%-10% מהגברים, מצב שעלול לסכן את חייה של האם וגם את התינוק!

מאת: רויטל אורדן RN MA | אחות פסיכיאטרית ורכזת ארצית תחום סיעוד בריאות הנפש -  מאוחדת

המשך קריאה

 

איך מזהים כי מדובר בתופעה קלינית? ומה עושים כדי לעזור לה ולבני משפחתה?

פרצי בכי או כעס, דכדוך, דאגנות יתר, עייפות מתמשכת או תחושת אי שקט, גם כאשר אין סיבה ברורה לכך - נשים רבות, במיוחד בשעות הראשונות ועד כשבועיים לאחר הלידה, עלולות לחוות רגשות ביתר עוצמה ותנודות במצב הרוח.
לרוב הדבר נובע מהצורך בהסתגלות גופנית-הורמונאלית, רגשית וסביבתית לשינויים שמביאה איתה הלידה וכניסת תינוק חדש לחיק המשפחה. חשוב להבין כי מדובר במצב טבעי, נפוץ ועם הזמן, הגוף וגם הנפש מוצאים את הוויסות הנכון, בדרך כלל ללא צורך בטיפול נפשי. ישנם מקרים בהם מדובר בדיכאון קליני שעלול גם לסכן את חייה של היולדת ואף את סביבתה.

 איך יודעים כי מדובר בדיכאון אחרי לידה ?

שני הגורמים מרכזיים יכולים להעיד כי מדובר בדיכאון ולא רק בדכדוך: משך הזמן  ועוצמת התסמינים. דיכאון בשנה לאחר הלידה יתבטא בכמה מתסמינים נלווים במהלך שבועיים או יותר במשך רוב שעות היום: 

  • תחושת עצבות או רגזנות או\ו חוסר עניין והנאה
  • שינויים בתאבון ובשעות השינה (חוסר או יתר)
  • קשיי ריכוז ותחושת אי שקט
  • עייפות וחוסר אנרגיה
  • הערכה עצמית ירודה/ מחשבות אשם
  • מחשבות על מוות ואובדנות
  • אפאטיות וריחוק מהתינוק /חרדת יתר לתינוק או מחשבות שליליות לפגוע בו

מה עושים במידה ואני עצמי חווה חלק מהתסמינים או שאני מכירה חברה טובה שעלולה לסבול מהתופעה

מאוד חשוב לפנות או להפנותם לקבלת עזרה מקצועית - אחות במרפאת קופת החולים, טיפות חלב, רופא נשים, רופא המשפחה או ישירות לגורם מטפל מתחום בריאות הנפש.
פנו מיידית לקבלת עזרה כאשר ישנו סיכון לשלום האם או\ו היילוד, או במידה והמצוקה הנפשית נחווית על ידי האישה או הקרובים לה כחמורה, בזמן ההיריון או לאחר לידה.

האם גברים חווים דיכאון אחרי לידה באותו אופן?

אצל גברים התופעה נפוצה בעיקר בשנה הראשונה לאחר הלידה, והוא נפוץ יותר ממה שמקובל לחשוב. הגורם לדיכאון לאחר לידה בגברים, באופן מפתיע , הוא ככל הנראה שינויים הורמונאליים המתרחשים גם אצל הגבר לקראת הלידה ולאחריה, ומטרתם האבולוציונית היא ביסוס יחס אוהד ומטפח בין האב לרך הנולד.
בנוסף, האב בדומה לאם, עובר אף הוא תקופת הסתגלות רגשית, מחשבתית וסביבתית אל מול ציפיותיו מעצמו וציפיות הסביבה ממנו. גורם סיכון משמעותי להתפתחות דיכאון לאחר לידה הוא דיכאון לאחר לידה של בן\בת הזוג . 

הסימפטומים אצל גברים ואצל נשים - דומים אך שונים

גם הגברים חווים מצב רוח ירוד, כעס, תחושות של אי שקט וחרדה, קשיי שינה, שינויים בתאבון ובמשקל ומחשבות אשם דוגמת "אני אבא גרוע" ו-"לא מגיע לי להיות הורה", או גרוע מכך, מחשבות אובדניות. השוני הוא בעיקר בהתפתחות איטית והדרגתית יותר של הדיכאון בגברים, במהלך השנה הראשונה לאחר הלידה.

בעבר, נשים שסבלו מדיכאון לאחר לידה נמנעו מלדבר על המצוקה הנפשית ולפנות לטיפול. זיהוי הגורם הגופני- ההורמונלי כמרכיב מרכזי בהתפתחות הדיכאון לאחר הלידה, וחשיפת ההתמודדות עם הדיכאון לאחר הלידה בתקשורת מצד שחקניות הוליוודיות מוערכות, הובילו להפחתת הסטיגמה וקבלתה כמצב רפואי הדורש טיפול.  בקרב הגברים המצב קצת שונה. גברים רבים החווים תסמינים של דיכאון, עלולים לשמור לעצמם את התחושות ופחות לדבר על העצבות, מחשבות האשם והצורך בעזרה. דיכאון אחרי לידה אצל הגברים יבוא בדרך כלל לידי ביטוי  באי שקט רב, חרדה, כעס והימנעות מקרבת התינוק ובת הזוג. 


מיתוסים לגבי דיכאון אחרי לידה

גברים לא חווים דיכאון אחרי לידה – לא נכון
בדומה לנשים, גם גברים עלולים לחוות בשנה הראשונה לאחר הלידה דיכאון, בעקבות שינויים הורמונאליים רגשיים או סביבתיים.

נשים בדיכאון אחרי לידה – בוכות כל היום ולא יוצאות מהמיטה- לא נכון.
דיכאון  יכול להתבטא במגוון רחב של תסמינים רגשיים, מחשבתיים והתנהגותיים. חלק מהנשים  יגיבו בעצבות ובבכי, אחרות- בכעס, אי שקט, ריקנות וחוסר עניין. לעיתים בכדי להתמודד עם המצוקה יופיע " תפקוד יתר" ללא הקדשת זמני מנוחה ופנאי. שכן, עצירת המרוץ להתבוננות פנימית עלולה להיות מכאיבה מידי.

אם לא נתייחס –זה ייעלם –  לא נכון.
הכרה בקושי אינה גורמת לו להתממש או "מכניסה רעיונות לראש". אדם שלא חש עצב, ייאוש או חסר תקווה (או אדם שאינו עצוב מיואש או חסר תקווה), לא יהפוך לכזה בגלל ששאלנו באופן אמיתי וישיר מה שלומו. הכרה בכאב, הקשבה והצעת עזרה יכולה רק לעזור.

דיכאון אחרי לידה מופיע רק בלידה הראשונה או אם הופיע לאחר לידות קודמות -  לא נכון.
דיכאון אחרי לידה עלול להופיע לראשונה בכל לידה, גם אם בלידות הקודמות לא הופיע.

אם אגיד שאני בדיכאון –ייקחו ממני את התינוק- לא נכון.
הדיכאון במרבית המקרים אינו מביא את האם לפגוע או להרע לתינוק ישירות. ישנה חשיבות למעורבות גורם טיפולי שיעריך אתכם את השלכות הדיכאון על התפקוד והטיפול בתינוק וכיצד ניתן לנהל את סדר היום תוך קבלת עזרה מבן/בת הזוג, משפחה, חברים, מטפלת או מעון יום, בכדי להבטיח את שלומו של היילוד ומילוי צרכיו עד שההורה ירגיש טוב יותר. נקודת המוצא היא שהסביבה הנכונה והטבעית ביותר לתינוק היא חיקם הבטוח של הוריו.

רויטל מדגישה כי בעזרת  טיפול נכון ורב מקצועי ניתן בהחלט להחלים מדיכאון, לחזור לנהל חיים מלאים ובריאים, ולהיות נוכחים באמת ברגעי הפלא (הלא פשוטים לעיתים) של האימהות, בליווי צעדיו הראשונים של הילד בעולם. 

"לדיכאון לאחר לידה עלולות גם להיות השלכות חמורות על בריאותם הנפשית והגופנית של האם, התינוק ותפקוד ורווחת המשפחה בכללותה. אנו במאוחדת רואים חשיבות רבה לאיתור והתערבות טיפולית מוקדמת. לכן, בכל מפגש של אחות המרפאה או טיפת חלב עם האישה ההרה משבוע 26 ובשבועות 4-9  לאחר הלידה מועבר שאלוןEPDS(Edinburgh Postnatal Depression Scale) לאיתור דיכאון בהריון ולאחר לידה.
בהתאם לניקוד השאלון והערכתה הקלינית של האחות, ובשיתופה המלא של האישה בתהליך, נערכת שיחת תמיכה והדרכה ובהתאם לצרכיה, האחות מסייעת לה בתיאום והפנייה לגורמי הטיפול במאוחדת כרופא המשפחה, עובדת סוציאלית ושירותי בריאות הנפש. מודעות  סבלנות, והקדשת זמן למנוחה, תזונה נכונה, פנאי והנאה כמו גם שיח רגשי ,ליווי ותמיכה מסייעים בהתאוששות והסתגלות טובה יותר לשינויים" היא מסכמת.

בכתבה הבאה - כיצד מעודדים את האדם שלקה בדיכאון לפנות לעזרה וכיצד הדבר משפיע על התינוק

סגירה

 
 

מה אתן עושות בחודש מרץ? אירוע המשפחות של מאמאנט יוצא לדרך וכולנו שם!

מידי שנה מקיימת מאמאנט אירוע לכל השחקניות ובני משפחותיהן. מדובר בהמשך ישיר לפעילות של כל הליגות במהלך כל השנה,  להם שותפים גם בני המשפחות, אשר מעבר לעידוד חיובי גם לוקחים חלק פעיל כרשמים, מאמנים, שחקנים ורכזים.

המשך קריאה

 

כל אמא יכולה!